پيراشکی
ساعت ٢:۱٠ ‎ب.ظ روز جمعه ۱٥ مهر ،۱۳۸٤  کلمات کلیدی:

پیراشکی غذای محبوب در جهان و ایران

پیراشکی یکی از نامهایی است که از لغت اسلاوی pirog به معنی پای وخمیر پرشده مشتق شده است. پیراشکی که نام آن در واقع Piroshki یا pirogi است از غذاهای پر سابقه روسیه و کشورهای اروپای شرقی است که در جهان طرف داران بسیاری دارد. جالب است بدانید که در واقع پیراشکی یا پیروگی نام جمع است و مفرد آن پیروشک یا پیروگ است.

علت استقبال از این غذا علاوه بر خوش مزه بودن، یکی ساده بودن روش تهیه و دیگری تنوع فراوان آن است که با هر سلیقه ای جور است. خمیر پیراشکی درابتدا از ساده آرد و آب تهیه میشده است. از این خمیر گلوله های کوچکی که با گوشت ریز خرد شده و سبزیجات معطر پر شده بود، درست میکرده اند و داخل سوپ میریختند.

در بعضی مناطق مانند روسیه، از خمیر بیشتری استفاده میکردند و آنرا در روغن فراوان سرخ کرده با برش (borcht) - نوعی سوپ پرمایه که از سبزیجات و قلم گوساله تهیه میشود - سرو میکردند. برای پیراشکی هایی که به این شیوه تهیه میشود از انواع مواد مانند: گوشت قرمز، گوشت مرغ و بوقلمون، پنیر و سبزیجات، قارچ، تخم مرغ پخته، سیب زمینی و برای انواع شیرین آن از میوه و کرم استفاده میشود.

در لهستان پیراشکی را بعد از پیچیدن در آب جوش میپزند و سپس در کره سرخ کرده با خرده های نان تزئین میکنند.البته در مواقع خاص بیکن خرد شده و پیاز به جای خرده نان استفاده میشود. نوع دیگری از پیراشکی با خمیر هزار لا تهیه میشود و در فر پخته میشود. این نوع پیراشکی سبکتر و به قولی “مجلسی تر” است. مواد داخل این پیراشکی ها هم بسیار متنوع است.

منبع: http://www.foodghaza.com

مهندس اصفهانی